Vergadering 2 september 2019 – Lezing Teunis Jan Klein

Teunis Jan Klein is ondertussen al geregeld te gast geweest in onze club. Hij heeft niet alleen vele jaren ervaring met bonsai, maar hij kan ook als geen ander op een voor iedereen duidelijke manier uitleggen wat hij juist bedoelt. Zijn lezingen worden dan ook heel goed gewaardeerd door onze clubleden. Bij bonsai bestaan er dan ook nog heel wat ‘regeltjes’ en ‘wetten’, maar iedere plant is anders en reageert soms niet zoals we verwachten. De soort, de ontwikkelingsfase, de gezondheid, het seizoen, de leeftijd van de plant, de standplaats, bodemgesteldheid, er zijn zoveel variabelen die invloed hebben op wat we doen. Vaak is het dan ook niet altijd even duidelijk wat je moet doen. Teunis Jan heeft tijdens deze lezing geprobeerd om ons hier wat over bij te brengen, en bij deze lezing specifieker over loofbomen…

Voor deze gelegenheid had Teunis Jan ook enkele kastanjebomen meegebracht van 1 tot 40 jaar oud, in alle ontwikkelingsfasen, om als 1 soort van 0 tot 100 te bespreken. Maar eerst liet hij ons aan de hand van een foto-presentatie zien hoe bepaalde bomen in de natuur groeien. De natuur is immers een heel grote inspiratiebron boor bonsai liefhebbers, en daar kan je veel van afleiden…

Bonsai is dan ook iets wat techniek vraagt van de beoefenaar, maar botanische kennis is zeker ook altijd onontbeerlijk. Je moet je planten goed leren kennen, begrijpen hoe ze groeien en reageren. Weten wat ze graag hebben, en wat ze liever niet hebben. Om dan op het juiste tijdstip de juiste technieken uit te voeren. Er komt ook nog esthetisch één en ander bij kijken, maar je hebt altijd net dat beetje artistieke vrijheid dat je in je eigen bomen kan leggen. Belangrijk blijft dat je plant gezond blijft, en dat je je doelstellingen 1 voor 1 kunt waar maken.

De belangrijkste technieken en bonsai werkzaamheden werden besproken aan de hand van een jaarkalender, wat mag en kan in welke periode, en hoe we daar dan best mee te werk gaan. Je dient ook rekening te houden met welke opbouwfase je boom zich bevind, want er zijn uiteraard andere technieken nodig voor bomen in opbouw als voor rijpe bonsai. Zoals gewoonlijk mochten we Teunis Jan onderbreken als er vragen waren, en daar werd dan ook gebruik van gemaakt…

Opnieuw een heel leerrijke lezing van Teunis Jan. We zijn dan ook zeer tevreden om te kunnen aankondigen dat Teunis Jan Klein op zaterdag 2 november een lezing zal geven op de Eda Uchi Kai Ten 20198. Meer info hierover volgt binnenkort!

Tot de volgende!

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Translate »