EUK vergadering 9 juni 2014 – Demo Taiga Urushibata

Afgelopen vergadering hadden we in onze vereniging niemand minder als Taiga Urushibata uit Japan te gast, en dit voor een demonstratie. Taiga mocht zijn kunnen tonen op een mooie kronkelende yamadori Pinus sylvestris die ter beschikking werd gesteld door Bonsai Studio Momiji. Vanwege ons 10-jarig club bestaan hebben ook niet-leden toegang gekregen voor deze demo, waardoor het toch wel een druk bezochte demo werd. De vertaling werd verzorgd door Maarten van der Hoeven van Bonsai Plaza…

Voorstelling van Taiga Urushibata door onze voorzitter Paul Buedts.
Voorstelling van Taiga Urushibata door onze voorzitter Paul Buedts.
Taiga en de tolk van dienst, Maarten van der Hoeven...
Taiga en de tolk van dienst, Maarten van der Hoeven…

Zoals gewoonlijk werd eerst de boom besproken, en een geschikte voorkant voor de boom gezocht. Eenmaal die bepaald was ging Taiga aan de slag. Eerste werk was het verwerken van enkele afgezaagde takken tot jin. Hij werd daarbij geassisteerd door ons clublid Márcio Meruje, die voor de gelegenheid was afgekomen vanuit Portugal. Met slechts een splijttang en jintang, werden stukjes hout van de takstomp ‘gepeld’ waarbij de vezelstructuur van het hout werd gevolgd, waardoor een mooie draaiende jin gecreëerd werd…

Taiga en Márcio aan de slag...
Taiga en Márcio aan de slag…
Splijten van het hout, en "afpellen" van vezels...
Splijten van het hout, en “afpellen” van vezels…
Mooie jin, waar je de vezels van het hout kan volgen...
Mooie jin, waar je de vezels van het hout kan volgen…
Taiga geconcentreerd aan het werk...
Taiga geconcentreerd aan het werk…

Terwijl er buiten een stevig onweer plaatsvond, liepen de temperaturen binnenshuis al snel op, waardoor er toch wel wat zweet vloeide bij onze demonstrator van dienst. Er werd dan nog even besproken of de lange vallende tak kon gebruikt worden in het ontwerp, want op langere termijn waren daar wel wat mogelijkheden mee, maar uiteindelijk werd er toch besloten om zonder deze tak de boom verder op te bouwen…

Bespreking van het werk aan het dode hout...
Bespreking van het werk aan het dode hout…

Volgende stap was het bedraden van de overgebleven vertakking. Zoals gewoonlijk werd eerst de hoofdvertakking bedraad…

Bedrading van de overgebleven takken...
Bedrading van de overgebleven takken…
Het toekomstige silhouet van deze boom wordt stilaan zichtbaar...
Het toekomstige silhouet van deze boom wordt stilaan zichtbaar…

En daarna kwam de fijnere vertakking aan de beurt…

Start van het bedraden van de fijnere vertakking...
Start van het bedraden van de fijnere vertakking…

Na even stevig doorwerken, en met wat hulp van Márcio, kwam het toekomstige silhouet van deze boom te voorschijn. Taiga creëerde in een mum van tijd een mooie compact opgebouwde loofmassa, waardoor de mooie kronkelende stambeweging van deze yamadori nog eens extra in de verf wordt gezet. Hij legde ons nog uit dat dit slechts het begin is, en dat er mits de juiste verzorging vele nieuwe knoppen zullen ontstaan in de loop van de jaren, waardoor de boom voller en rijper zal worden. Jean-Paul benadrukte nog eens dat er in dit geval met veel respect voor de boom is gewerkt, en dat er op termijn zeker een heel mooie boom zal uitkomen…

Het 'voorlopige' resultaat van deze demo...
Het ‘voorlopige’ resultaat van deze demo…
Presentatie van de demo-boom.
Presentatie van de demo-boom.
Nog een foto met de demonstrator Taiga Urushibata en zijn helpende hand Márcio...
Nog een foto met de demonstrator Taiga Urushibata en zijn helpende hand Márcio…

Na deze demo werd nog kort even een andere Pinus sylvestris yamadori besproken qua mogelijkheden. De verschillende mogelijkheden van deze boom werden weer vakkundig afgewogen, maar jammer genoeg was er onvoldoende tijd over om ook deze boom te vormen. Doch was het een hele eer voor onze club om deze grote meester uit Japan te mogen ontvangen. Het club-bestuur wil dan ook iedereen bedanken voor de komst, en ook nog een speciaal dankwoordje uitspreken voor Márcio voor de hulp tijdens de demo, voor Maarten voor de vakkundige vertaling, en voor Jean-Paul voor het beschikbaar stellen van de demo-bomen. Hopelijk zullen we Taiga in de nabije toekomst nog eens terug opnieuw mogen verwelkomen in onze club. Wie weet, misschien zien we hem nog wel eens terug op een volgende Eda Uchi Kai tentoonstelling…

Iedereen een prettig zomer-verlof toegewenst, en tot de volgende keer!

Mvg Hans

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Translate »