Vergadering 4 september 2017 – Lezing Teunis Jan Klein

Met veel plezier heeft onze club gisterenavond Teunis Jan Klein opnieuw mogen ontvangen als gastspreker. Voor deze bijeenkomst hadden we hem gevraagd om ons wat meer te vertellen over onderhoud en verfijning van bonsai, en dit zowel voor loofbomen als coniferen. Goed onderhoud van je bomen leidt in principe altijd tot verfijning van je bonsai, maar het betekent niet alleen fijnere vertakking of kleiner loof creëren. Er komt zoveel meer bij zien, zowel botanisch, groei-technisch en esthetisch, en dan hangt ook nog veel af van wat de doelstellingen van de eigenaars van de bomen zijn. Volgens Teunis Jan bestaat er geen enkele complete waarheid om je bomen te verfijnen, en zijn alle bomen uniek in hun reactie op onze manipulaties. Maar eigen ervaring gecombineerd met gezond verstand kan je toch al heel ver brengen in de verfijning van een boom tot bonsai.

Opnieuw weer een hartelijk welkom in onze club voor Teunis Jan. Na even bijkletsen, en een kleine studie van zijn T-shirt zijn we weer vertrokken voor een heel interessante lezing…

Bonsai is a traditional Japanese art form of cultivating and presenting miniature trees in small containers… Jazeker!

Tijdens de lezing kwamen veel interessante dingen aan bod zoals de kwaliteit van een goed grondmengsel naargelang de ontwikkelingsfase van de boom. Ook de manieren hoe bomen water en meststoffen opnemen, en dat dan omzetten in energie of betere groei werden besproken. De standplaats, zonlicht, het aantal uren in de zon, het draaien van de bomen voor een evenwichtige groei aan alle kanten, de juiste voeding op het juiste moment, zijn allemaal heel belangrijk in het behalen van je doelstellingen. Door je bomen goed te observeren na je werkzaamheden, leer je ook beter in te schatten wat kan en wat niet kan…

Met het tekenbord toonde Teunis Jan ons de verschillende groeiwijzen, en hoe we hier dan gebruik van kunnen maken. Af en toe moest er zelfs even stevig nagedacht worden om alles te laten bezinken. Gelukkig had Teunis Jan voor ons ook nog een handig schema uitgewerkt, waar hij de bijzonderheden en doelen van snoei naargelang de seizoenen en per soort uitlegt…

Teunis Jan drukte ons ook het belang van de snoei in elk seizoen uit. Dit start met een voorjaarssnoei, eventuele onderhoudssnoei, zomersnoei, en dan schakelen we in het najaar nog over naar de najaarssnoei en wintersnoei. Belangrijk is dat je steeds goed moeten weten waar je mee bezig bent, en welke reactie je dan van je boom mag verwachten. En je krijgt pas optimale resultaten als je in elk seizoen de juiste dingen doet.

Na de lezing hebben we dan Teunis Jan nog enkele bomen laten bespreken die de leden hadden meegebracht. Het ging dan vooral over de manieren hoe we deze bomen konden verbeteren qua verfijning en onderhoud. Elke eigenaar gaf wat geschiedenis van de boom mee, en daarna gaf Teunis Jan telkens zijn advies om de boom te verbeteren.

En als het al wat moeilijker werd om met woorden uit te leggen, dan liet Teunis Jan ons zien hoe hij te werk gaat.


De avond was weer snel om, en heeft zelfs wat langer geduurd dan gepland. Ik denk dat ik zeker mag zeggen dat Teunis Jan er toch weer in geslaagd is om een boeiende lezing te brengen, en ons weer veel interessante ‘weetjes’ heeft bezorgd over dit thema. Aan ons om dat om te zetten in de praktijk!

De tokonoma opstelling van deze avond werd aangekleed door een mooie olijf bonsai van Paul & Lydie. Complimenten aan hun beiden, want dit boompje stond er uiteraard weer bij te blinken!

Het was weer een plezier om Teunis Jan in onze club te magen ontvangen. Onze dank voor zijn verre verplaatsing en heldere uitleg. We zien hem graag opnieuw verschijnen voor een volgende lezing…

Iedereen veel plezier toegewenst met de najaarswerkzaamheden aan de bomen. Tot de volgende…

Dit bericht is geplaatst in Vergaderingen 2017 met de tags , , , , . Bookmark de permalink.

Geef een reactie

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *