EUK vergadering 5 mei 2014 – Lezing Mark Cooper

Na twee dagen met workshops accentplanten maken met Ritta Cooper, was het op maandagavond de beurt aan Mark Cooper voor zijn lezing. De meeste van onze clubleden hebben zijn lezing tijdens de EUK ten 2013 niet kunnen volgen, omdat ze toen aan het werken waren tijdens de tentoonstelling. En het zou toch zonde zijn als we er zelf niet zouden van kunnen genieten. We hadden dan ook direct na de tentoonstelling al met Mark & Ritta afgesproken om hun verhaal later nog eens opnieuw te doen voor onze clubleden, maar dan gecombineerd met een workshop accentplanten maken met Ritta. Mark heeft de lezing die hij gebracht heeft op de EUK Ten 2013 dus opnieuw gebracht, maar dan in een aangepaste versie met enkele nieuwe dingen in zoals hun deelname aan de Taikan Ten…

Voor deze lezing begon hadden de clubleden nog eerst de mogelijkheid enkele interessante plantensoorten voor kusamono aan te kopen, die Ritta speciaal voor ons had meegebracht. Heel wat plantjes en natuurlijk ook de daarbij horende centjes veranderden van eigenaar. En om het plaatje compleet te maken was er ook de mogelijkheid om schaaltjes van onze huis-pottenbakkers Jos Vandeborne en Paul Verrees aan te kopen…

EUK lezing Mark Cooper 5 mei 2014 010

EUK lezing Mark Cooper 5 mei 2014 002

EUK lezing Mark Cooper 5 mei 2014 003

En de leden die hadden deelgenomen aan de workshops met Ritta, hadden enkele van hun creaties meegebracht, die we in onze tokonoma hebben gepresenteerd. Ik denk dat ik mag zeggen dat er toch wel enkele pareltjes tussen zitten…

EUK lezing Mark Cooper 5 mei 2014 004

EUK lezing Mark Cooper 5 mei 2014 005

EUK lezing Mark Cooper 5 mei 2014 006

EUK lezing Mark Cooper 5 mei 2014 009

EUK lezing Mark Cooper 5 mei 2014 011

EUK lezing Mark Cooper 5 mei 2014 012

Nadat de verkoop was afgesloten, was het de beurt aan Mark voor zijn presentatie/lezing. Op zijn eigen manier legde hij ons uit wie ze precies waren, en hoe ze in de bonsaiwereld zijn terecht gekomen. Door hun voorliefde voor Japanse koi, zijn ze stilaan ook in aanraking gekomen met bonsai, en na verloop van tijd hadden ze ook een hele bonsai collectie opgebouwd. De liefde voor shohin bonsai is weliswaar iets later gekomen, maar we weten ondertussen ook allemaal welke mooie bomen ze in hun collectie hebben. Na hun persoonlijk verhaal werden we dan rondgeleid in de wondere wereld van Japan, en dan vooral de meest interessante plekken die er te vinden zijn voor de bonsai liefhebbers. De ene na de andere beroemde bonsai kwekerij werd kort besproken, er werd verteld wat je er kon verwachten, en wat de specialiteiten van het huis zijn. De bijhorende foto’s deden menig liefhebber watertanden…

EUK lezing Mark Cooper 5 mei 2014 013

EUK lezing Mark Cooper 5 mei 2014 015

EUK lezing Mark Cooper 5 mei 2014 018

Mark en Ritta bezoeken ook veel tentoonstellingen in Japan, en ook daar werden we rondgeleid aan de hand van vele mooie foto’s. We kregen een blik op wat er allemaal tentoon werd gesteld op de verschillende tentoonstellingen, en ook wat er werd verkocht op de bijhorende marktplaatsen. Er werd aandacht geschonken aan de prachtige bonsai schalen die je er kan vinden, maar helaas kan je geen boompjes meenemen op het vliegtuig, de douane kijkt immers heel streng toe dat niets het land uitgaat wat niet mag. Ook als je ter plaatse een boom aankoopt, moet je nog steeds rekening houden met een quarantaine periode van 2 jaar! Maar een tijdje terug zijn Mark en Ritta met wat hulp van Maarten van der Hoeven er dan toch in geslaagd om een heel mooie Pinus parviflora aan te kopen, goed wetende dat ze de boom pas veel later thuis in hun tuin zouden hebben staan. Door een samenloop van omstandigheden, kregen ze dan ook nog de kans om deze voor te bereiden voor deelname aan de Taikan Ten, één van de meest gerenommeerde tentoonstellingen op onze planeet! Ze zijn zelf hun boom en accent ter plekke in de kwekerij gaan voorbereiden, en een paar dagen later stond de boom samen met de gelukkige eigenaars te pronken op de Taikan Ten…

EUK lezing Mark Cooper 5 mei 2014 019

Je zou van minder gaan zweven, doch zijn het heel bescheiden mensen die graag hun verhalen vertellen en iedereen willen helpen in de mate van het mogelijke. Ze zijn natuurlijk een beetje bevoordeeld daar ze als koppel beiden dezelfde passies delen, maar hun anekdotes hebben me toch geregeld doen glimlachen. Het was een plezier om ze in onze club te mogen ontvangen, ik ben er zeker van dat we ze nog wel ergens eens zullen tegenkomen…

Volgende maand gaan we niet naar Japan kijken, maar brengen we Japan naar ons. Onze volgende gast is namelijk niemand minder dan Taïga Urushibata! Hij zal voor ons een mooie demonstratie verzorgen, waar ik heel binnenkort nog heel mooi nieuws over heb. En voor onze leden zijn er ook nog twee dagen workshop met Taïga voorzien.

Tot  volgende maand!

 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Translate »